X

Kādu eļļu liet dārza tehnikas dzinējā?

03.02 2016 10:57

Gatavojot tehniku jaunajai dārza darbu sezonai, jādomā arī par eļļas un smērvielu izvēli. Kā neapjukt plašajā klāstā un atrast piemērotāko?

Pirms eļļas iegādes svarīgi sākotnēji izlasīt dzinēja ražotāja ieteikumus. Šai informācijai būtu jābūt norādītai katras tehnikas vienības lietošanas instrukcijā. Pēc tam, kad ir noskaidrots, kādām prasībām eļļai ir jāatbilst, nākamais kritērijs ir viskozitāte.

Dažādas viskozitātes eļļas ir piemērotas atšķirīgiem apstākļiem. Parasti viskozitāti apzīmē ar apzīmējumiem SAE30, SAE40, SAE10W30 u. tml. SAE apzīmē standartu – Society of Automotive Engineers. Skaitļi pēc burtiem „SAE” raksturo viskozitātes klasi. Skaitlis, kas seko pēc burta W (Winter), raksturo viskozitāti ziemas apstākļos.

Lai būtu skaidrāks, kā piemēru var apskatīt SAE10W40 motoreļļu. Šī eļļa atbilst vasaras eļļai SAE40, un vienlaicīgi tai ir arī aukstumizturīgas eļļas SAE10W īpašības. Tas nozīmē, ka to var lietot visu gadu. Eļļas, kuru apzīmējumā nav W burta un skaitļa pirms tā, ir vasaras eļļas. Tās ziemā nevajadzētu izmantot. Jo mazāks skaitlis ir pirms W burta, jo eļļa ir „šķidrāka” aukstos apstākļos un piemērotāka negatīvām temperatūrām. Jo lielāks skaitlis ir apzīmējuma beigās, jo eļļa spēj izturēt augstākas temperatūras, nezaudējot eļļojošo slāni. Konkrētajā piemērā 10W ir viskozitātes klase ziemā, savukārt vasarā tā ir 40.

Zāles pļāvējiem visbiežāk izmanto SAE30 viskozitātes klases eļļu. To nekādā gadījumā nevajadzētu lietot ziemas apstākļos, piemēram, sniega frēzes vai zālāja traktora dzinējā. Šāda eļļa zemās temperatūrās sabiezē un kļūst līdzīga vaskam. Ziemā vajadzētu izvēlieties SAE10W30 vai SAE5W30 eļļu.

Eļļas izvēlē var noderēt šāda tabula: 

dte_ellas.jpg

Divtaktu dzinējiem eļļošanas jautājums ir vēl svarīgāks. Izmantojot nekvalitatīvu vai prasībām neatbilstošu eļļu, pēc pāris reizēm nekas slikts nenotiks. Piejaucot sliktu eļļu motorzāģa vai trimmera benzīnam, tā dzinējs ātri vien var nolietoties.

Dzinēju eļļas ir pieejamas dažādās krāsās, piemēram, sarkana, zila, dzeltena un citas. Tas tāpēc, lai skaidri varētu redzēt, ka benzīnam pielieta eļļa un nepielietu to dubultā. Jāatceras, ka krāsa līdz galam „nesadeg” un laika gaitā radīsies nogulsnes. Tāpēc labāk ieteicams izvēlēties bezkrāsainu eļļu.

Ja rūpējaties par savu tehniku un vēlaties to lietot ilgus gadus, noteikti ieteicams izvēlēties eļļu ar pazīstamu preču zīmi, ko atzinīgi novērtē tehnikas īpašnieki visā pasaulē, piemēram, „Valvoline”. 

Jaunumi

visi Jaunumi
 
Pajautā ekspertiem!
Ära vajuta