X

Benzīna maisījuma pagatavošana dārza tehnikai

03.02 2016 11:19

Daudzi zāles pļāvēji, krūmgrieži un visi motorzāģi ar benzīna dzinēju ir jādarbina ar īpašu benzīna maisījumu. Diemžēl bieži vien netiek ievērotas būtiskas nianses, kas būtu jāņem vērā, pagatavojot un lietojot benzīna maisījumu. Tāpēc šis ir temats, ko būtu vērts izskaidrot sīkāk.

Kādēļ ir nepieciešams benzīna maisījums?

Benzīna maisījums nozīmē noteiktā attiecībā sajauktu benzīnu ar eļļu. Tas ir nepieciešams, jo visiem divtaktu dzinējiem un daļai četrtaktu dzinēju ir nepieciešama papildu eļļošana. Lai izvairītos no nodiluma, kas rodas, divām metāla virsmām savstarpēji berzējoties, benzīnam tiek pievienots noteikts eļļas daudzums. Tādējādi dzinējam var nodrošināt ilgāku kalpošanas laiku bez ķibelēm.

Divtaktu dzinēju eļļa

Benzīna maisījuma pagatavošanai noteikti jāizmanto 2-T eļļa. Veikalos eļļas ir pieejamas ļoti plašā klāstā un dažādās cenu kategorijās. Jo lētāka eļļa un nezināmāks tās ražotājs, jo visdrīzāk eļļas īpašības būs vājākas. Ja tomēr vēlaties izmantot ļoti lētu eļļu, ieteicams eļļas daudzumu benzīna maisījumā nedaudz palielināt.

Benzīna un eļļas maisījuma sastāvdaļu attiecība

Gatavojot benzīna un eļļas maisījumu, jāņem vērā dzinēja ražotāja ieteikumi un konkrēti mērapjomi. Vispārīgā gadījumā divtaktu dzinējos eļļas un benzīna attiecība ir 1:50. Vienkāršoti tas nozīmē to, ka 5 l benzīna ir jāpievieno 100 ml speciālās eļļas.

Lai noskaidrotu, kāda benzīna maisījuma proporcija ir nepieciešama konkrētajai tehnikas vienībai, ir jālasa tās lietošanas instrukcija, kurā būs norādīta arī eļļas un benzīna attiecība.

Pārāk daudz eļļas

Ja esat pievienojis vairāk eļļas nekā pieļaujams un maisījums ir sanācis pārāk bagātīgs, ieteicams tam pievienot vēl benzīnu. Kādēļ nevar izmantot benzīnu ar augstu eļļas saturu? Atbilde ir pavisam vienkārša - ja eļļas ir par daudz, rodas vairāk eļļas sadegšanas produktu. Tie nosēžas uz dzinēja iekšējām virsmām, laika gaitā radot lielas problēmas. To, ka pievienots par daudz eļļas, redzēsiet diezgan ātri – tehnika sāks pārmērīgi izpūst zilus dūmus. Viena šāda reize dzinējam nekādu ļaunumu nenodarīs. Taču, ja tā turpināsiet ilgāku laiku, remontdarbi dzinējam noteikti būs nepieciešami.

Pārāk maz eļļas

Kas notiek, ja benzīnam pievienotās eļļas daudzums ir pārāk mazs vai ja izmantotā eļļa ir ar vājām īpašībām? Tādā gadījumā dzinējs ātri nodilst un būtiski samazinās dzinēja resursi. Ja eļļa netiks vispār pievienota, dzinēja ieķīlēšanās ir tikai pāris minūšu jautājums.

Cik daudz maisījuma vienā reizē sajaukt?

Ja tehniku galvenokārt izmantojat mājas, nevis meža darbos, ieteicams pagatavot tikai tik daudz benzīna un eļļas maisījuma, cik vienā reizē varat izlietot. Maisījuma ilgstoša uzglabāšana nav ieteicama, jo laika gaitā eļļas īpašības pasliktinās un vienā brīdī šādam maisījumam var nebūt vairs nekādu smērvielas īpašību. Parasti iesaka gatavu maisījumu neuzglabāt ilgāk par 14 dienām.

Dzinēju eļļas ir pieejamas dažādās krāsās, piemēram, sarkana, zila, dzeltena un citas. Tas tāpēc, lai skaidri varētu redzēt, ka benzīnam pielieta eļļa un nepielietu to dubultā. Jāatceras, ka krāsa līdz galam „nesadeg” un laika gaitā radīsies nogulsnes. Tāpēc labāk ieteicams izvēlēties bezkrāsainu eļļu.

 

Jaunumi

visi Jaunumi
 
Pajautā ekspertiem!
Ära vajuta