X

Darbarīku apkope sezonas noslēgumā

29.01 2016 15:49

Rūpīgi kopti un pareizi glabāti darbarīki ne tikai izskatās labāk, bet arī kalpo ilgāk. Tāpēc svarīgi par tiem parūpēties jau sezonas noslēgumā. 

Visi piederumi rūpīgi jānotīra no netīrumiem un augu atliekām. Labi zināma un pārbaudīta metode ir asmeņu mazgāšana ūdenī, kam pievienots neliels daudzums ziepju. Mazāk zināma, taču efektīva metode ir eļļas un smilšu maisījums. Ar to var viegli notīrīt dārza šķēru un griežņu asmeņus, kā arī lāpstas un krūmgriežus.

Kad instrumenti notīrīti, noteikti jāuzasina to asmeņi. Tas būtu jādara vismaz reizi gadā. Taču, ja darbarīks tiek lietots ļoti bieži, asmeni ieteicams asināt pat reizi mēnesī, lai uzturētu nevainojamā darba kārtībā. Tāpat ieteicams regulāri ieeļļot asmeņu salaiduma vietas un atsperes. Ar atsperēm aprīkota darbarīka asmeņiem jābūt sakļautiem. 

Asināšanu var veikt mājas apstākļos vai arī uzticēt speciālistiem.  Speciālisti veiks arī asmeņu vai citu bojāto daļu nomaiņu, ja instruments izmantots tam nepiemērotam darbam un vairs nav lietojams. 

Ja darbarīkiem ir koka kāti, piemēram, lāpstām un grābekļiem, sezonas noslēgumā ieteicams tiem uzklāt linsēklu eļļu. Tā aizsargās koku pret izžūšanu.

Arī darbarīku uzglabāšanas vietai ir liela nozīme. Tai jābūt sausai, jo mitruma iedarbībā instrumenti var sākt rūsēt . Telpai jābūt pietiekami lielai, lai darbarīkus būtu ērti novietot. Mazos dārza piederumus var uzglabāt kādā lādē vai kastē, savukārt lielos – piekarot pie sienas. Darba rīku uzglabāšanas ērtums ir arī viens no kritērijiem, kam jāpievērš uzmanība, tos iegādājoties. 

Ziemas sezona ir īstais laiks, lai pārlūkotu darbarīku krājumu un atbrīvotos no vecajiem. Savlaicīgi var jau izdomāt, kādi darbarīki un instrumenti būs nepieciešami nākamajā sezonā. Labāk iegādāties mazāku daudzumu un kvalitatīvus rīkus, kas tiešām tiks izmantoti, nevis daudz un dažādus, kas paliks neizmantoti un plauktā krās putekļus. 

Jaunumi

visi Jaunumi
 
Pajautā ekspertiem!
Ära vajuta