X

Atceries 3 zelta likumus drošam darbam dārzā!

01.02 2016 16:50

drosiba.jpg

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā joprojām saglabājas dramatiski augsts to pacientu skaits, kuriem nepieciešama mikroķirurgu palīdzība pēc dažādu ķermeņa daļu dragātiem ievainojumiem un amputācijām. Šo pacientu skaits strauji pieauga martā, sasniedzot vidēji 90 gadījumus arī katrā turpmākajā mēnesī (salīdzinoši pērn aprīlī un maijā tie bija 48 gadījumi katrā). 19 gadījumos palīdzība tika sniegta bērniem.

Mikroķirurgi to saista ar aktīvo āra darbu sākšanos, kuros tiek izmantoti zāģi, cirvji, pašrocīgi pielāgotas leņķa slīpmašīnas tam neparedzētiem darbiem, zāles pļāvēji utml., jo lielākajā daļā gadījumu šādiem pacientiem ir konstatēti traumatiski rokas bojājumi - nereti dragāta rakstura brūces, kas nozīmē, ka iespējas palīdzēt ir ierobežotas un cilvēks var zaudēt pirkstus vai to galus, vai radīt smagus kropļojošus defektus uz visu atlikušo dzīvi. Ārsti savā praksē ir novērojuši, ka nereti šīs traumas tiek gūtas, ķeroties pie darba pēc alkohola lietošanas.

Lai pasargātu sevi un citus no bīstamām situācijām darbā ar dārza tehniku, mediķi un tehnikas tirgotāji ikvienu aicina atcerēties 3 zelta likumus drošam darbam dārzā:

1. Nestrādā dzērumā!
2. Redzi un zini, ko dara Tavs bērns! 
3. Izmanto tehniku tikai tam paredzētiem mērķiem un remontu uztici profesionāļiem!

Projekta „Dārza tehnikas eksperti” vadītājs Mārtiņš Jaudzems: „Pats galvenais nosacījums ir izmantot tehniku tam paredzētajam nolūkam, kā arī ievērot darba drošību. Cilvēki dažkārt nemaz neaizdomājas, ar kādu ātrumu griežas rotējošie asmeņi pļaujmašīnām, mauriņa traktoriem un trimmeriem, un kādas traumas tie var radīt; diezgan vieglprātīga ir arī attieksme pret speciālo aizsarglīdzekļu izmantošanu. Patiesībā tie būtu nepieciešami arī pļaujot mauriņu - parasts zāles pļāvējs rada vidēji 90 dB troksni, un ausu aizsarglīdzekļi jāizmanto jau pie 85 dB trokšņu līmeņa. Ja rokās ir motorzāģis, aizmirstiet par „iešļūcenēm” un īsām biksēm! Motorzāģa ķēdes griešanas ātrums ir līdz pat 28 metriem sekundē. Tādā ātrumā pietiek ar mazāk nekā sekundi, lai rastos nopietns savainojums. Arī tehnikas remonts būtu jāuztic profesionāļiem, nevis jānodarbojas ar pašdarbību. Radošās izpausmes ļoti labi varam redzēt servisā, piemēram, nolūzis pļaušanas nazis tiek piestiprināts ar parastu stiepli. Darbojoties lielā ātrumā, šāds stiprinājums viegli var attaisīties. Jebkura tehnika, īpaši rotējoši griezējinstrumenti, bērna rokās kļūst bīstama. Tāpēc vecākiem būtu rūpīgi jāpārdomā, vai savai atvasei jau drīkst uzticēt šādus dārza darbus.”

„Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) augstu novērtē un atbalsta ikvienu iniciatīvu, kas vērsta uz sabiedrības izglītošanu, īpaši tās neaizsargātāko daļu – bērniem. Vasara ir laiks, kad bērnu traumatisms pastiprināti pieaug. Parasti lielākā uzmanība tiek pievērsta ķiveru, locītavu sargu u.c. drošības līdzekļu lietošanai bērnu aktīvās atpūtas laikā. Taču ne mazāk bīstama ir bērnu atstāšana bez uzraudzības vietās, kur notiek aktīvs darbs vai strādā dažādi mehānismi. Bērnus vilina viss krāsainais, kustīgais, rūcošais un, piemēram, zāles pļāvējs var šķist ļoti interesants izpētes objekts. Aicinām vecākus un citus pieaugušos būt vērīgākiem un apsvērt potenciālos apdraudējumus, kas var skart bez uzraudzības atstātos bērnus mājās un dārzā. Neliels pārdomu mirklis var nozīmēt izglābtu veselību vai dzīvību. Un atcerēsimies – ja mēs domājam, ka ar mums vai mūsu tuviniekiem nekas tāds nevar notikt, tad tieši tāpat domāja arī tie, ar kuriem nelaime diemžēl jau ir notikusi”, uzsver VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Millere.

Ievēro darba drošību un pasargā sevi un citus!

Foto no pasākuma medijiem, kurā tika stāstīts par pareizu un drošu darbu ar dārza tehniku.

Jaunumi

visi Jaunumi
 
Pajautā ekspertiem!
Ära vajuta