X

Mulčēšana, savākšana vai izmešana - ko izvēlēties?

02.02 2016 16:40

Dārza tehnikas veikalos pieejams plašs mauriņa pļaujmašīnu klāsts ar vienu vai vairākām funkcijām. Lai palīdzētu izdarīt izvēli, izskaidrosim trīs galveno funkciju atšķirības.

Mulčēšana jeb smalcināšana

mulcesana.jpgMulčēšana nozīmē, ka nopļautā zāle netiek izmesta no pļaujmašīnas, bet gan sasmalcināta sīkos gabalos. Pļaujmašīnām ar mulčēšanas funkciju asmens ir veidots tā, lai radītu gaisa plūsmu. Tās rezultātā zāle riņķo „pļaušanas pannas” iekšpusē, līdz tiek sasmalcināta sīkos gabaliņos un nokrīt uz mauriņa. Gaisa plūsma piespiež nopļauto un sasmalcināto zāli pie zemes virsmas, līdz ar to nopļautais zālājs kļūst skaists un tīrs. Ja tiek pļauta ne pārāk gara zāle, nopļautie zāles stiebri parasti nav redzami. Tie kļūst par mēslojumu augošajai zālei.

Salīdzinot ar izmešanu uz sāniem, mulčēšanas galvenā priekšrocība ir tā, ka nopļautā zāle netiek izsvaidīta uz nopļautā zālāja, bet gan iespiesta tajā. Mulčēšanai nepieciešams jaudīgāks dzinējs, jo zāles daudzkārtējai sagriešanai vajag vairāk enerģijas nekā vienkārši izmešanai. Vislabākais mulčēšanas rezultāts ir, pļaujot sausu un ne pārāk garu zāli. Slapja un pārāk augsta zāle aizsprosto pļaujmašīnu un rada lielu slodzi dzinējam.

Dažiem pļāvējiem ar mulčēšanas funkciju ir īpašs asmens, ap kuru zāles stiebri riņķo ilgāku laiku, un līdz ar to tiek sasmalcināti efektīvāk.

 

Savākšana

Pļaujmašīnas ar savākšanas grozu īpaši iecienījuši saimnieki, kuriem pie mājas esošā zāliena platība ir neliela. Savākšanas groza galvenā priekšrocība ir acīmredzama – zāliens paliek tīrs, jo lielākā daļa nopļautās zāles tiek savākta grozā. Kā mīnusu var minēt papildu darbu, kas jāveic, iztukšojot grozu. Tas var radīt apgrūtinājumu, pļaujot garāku zāli vai lielāku laukumu. Turklāt dārzā arī jāatrod vieta, kur likt nopļauto zāli. 

Savākšanas grozs visdrīzāk nav piemērotākais risinājums regulārai zāliena pļaušanai. Taču tas var būt noderīgs, kad zāle izaugusi pārāk savaksana.jpggara un gribas, lai pēc pļaušanas zāliens ir tīrs. Šādā gadījumā ar groza palīdzību var ērti savākt nopļauto zāli un aizvest, piemēram, ar ķerru. 

Savākšanas groza priekšrocības var izmantot arī rudenī - ar šādu pļaujmašīnu var viegli sasmalcināt un savākt nokritušās lapas. Pēc tam savākto lapu un zāles maisījumu var viegli aizgādāt uz komposta kaudzi.

Izmantojot savākšanas grozu, pļaujmašīnai tiek radīts papildu noslogojums. Ja pļaujmašīna ir ar priekšējo riteņu piedziņu, papildu svars var radīt problēmas riteņu saķerei. Šajā gadījumā smaguma centrs pārvietojas uz aizmuguri un svars, kas gulstas uz priekšējiem riteņiem, būtiski samazinās.

 

izmesana.jpg

Izmešana uz sāniem

Tā ir vienkārša un izmaksu ziņā lēta funkcija, kas piemērota nelielas jaudas pļaujmašīnām, neradot tām papildu noslogojumu.

Pļaujmašīna ar pareizi projektētu izmešanu uz sāniem izsvaida nogrieztos zāles stiebrus pietiekami lielā platībā, lai tie gandrīz nemaz nebūtu redzami. Taču, ja zāle ir pārāk slapja vai gara, var palikt zāles vāls.

Ir pļaujmašīnas, kam ir tikai viena vai divas no šīm funkcijām. Taču arvien vairāk parādās modeļi, kas aprīkoti ar trīs vai pat četrām funkcijām. Viens no iecienītiem variantiem ir pļaujmašīna ar izmešanu uz sāniem, kam ir arī mulčēšanas funkcija. Lai zāliens būtu skaists un akurāts, drīzāk ieteicams iegādāties dārgāku un mulčēšanai paredzētu pļaujmašīnu, kam var pievienot grozu, lai nepieciešamības gadījumā savāktu nopļauto zāli vai rudenī nokritušās lapas.

Laba pļaujmašīnas nav lēta, un tā tiek iegādāta uz daudziem gadiem. Tāpēc svarīgi saprast, kura no plašā klāsta būs konkrētajām vajadzībām vispiemērotākā. Noteikti ir vērts jautāt padomu arī dārza tehnikas veikala speciālistam.

Jaunumi

visi Jaunumi
 
Pajautā ekspertiem!
Ära vajuta