X

Moderns pagalma iemītnieks – mauriņa robots

29.01 2016 16:01

Ja esi viens no tiem, kas brīvdienas gaida teju ar šausmām, jo atkal jāpļauj mauriņš, iesakām apsvērt nedaudz savādākas tehnikas iegādi! Modernie pļaušanas roboti patstāvīgi nopļauj mauriņu, un nav nepieciešama nepārtraukta uzraudzība. Kad iekārtas akumulators ir tukšs, pļaujmašīna pati dodas to uzlādēt un pēc tam turpina darbu. Tas labi sadzīvo arī ar bērniem un mājdzīvniekiem – paceļot to no zemes, robots automātiski pārstāj darboties. Projekta Dārza tehnikas eksperti vadītājs Mārtiņš Jaudzems dalās ar robotu īpašībām un priekšrocībām.

Kāpēc izvēlēties mauriņa pļaujmašīnu – robotu?

Pļaujmašīna – robots būs lieliska izvēle tiem, kuri vēlas taupīt savu laiku un mauriņa pļaušanu uzticēt kādam citam. Viss, kas jāizdara – jānosaka mauriņa robežas ar īpašu stiepli un akumulatora uzlādes punkta atrašanās vieta. Robots ir jāiestata tikai vienu reizi, lai tas atpazītu mauriņa laukuma lielumu un dažādu šķēršļu (koku, krūmu, puķu dobju, u.c.) izkārtojumu. Ierīce ir klusa, izturīga, ātra, videi draudzīga, ekonomiska un pats galvenais – izdara darbu Tavā vietā!

Pļaujmašīnu – robotu priekšrocības

Pļaujmašīnu ražotājs CubCadet piedāvā trīs robotu modeļus, kas galvenokārt atšķiras pēc jaudas – Lawnkeeper 600, 1800 un 3000. Salīdzinot ar citu ražotāju robotiem, šiem ir vairākas būtiskas priekšrocības. 

  • Liels pļaušanas platums – 56cm (modeļiem Lawnkeeper 1800 un 3000), kas palīdz darbu paveikt ātrāk. Citiem robotiem tas ir mazāks – no 17 līdz 32 cm. Tomēr jāpatur prātā, ka šīs pļaujmašīnas darbojas lēnāk, nekā cilvēka vadītā pļaujmašīna.
  • Spēja pļaut nelīdzenās vietās. Atšķirībā no citām pļaujmašīnām – robotiem, kas vairāk piemēroti līdzenām virsmām, CubCadet roboti strādā pat 30 grādu slīpumā. Roboti aprīkoti ar planējošu pļaušanas mehānismu, kas atvieglo darbu nelīdzenās vietās, nodrošinot vienmērīgu griezumu. Tie prot atpazīt „šķēršļus” (kokus, krūmus, u.c.) un tos apbraukt. Jāņem vērā, ka „šķēršļiem” jābūt augstākiem par 15cm, citādi robots mēģinās tiem pārbraukt pāri. Tādā gadījumā, uzstādot pļaujamās teritorijas laukumu, apbraucamajiem objektiem jāapvelk robežstieple vai robots jāvada ar tālvadības pulti. Pults ir noderīga, lai nopļautu grūti sasniedzamus dārza stūrus un ja ir nepieciešams pļaut ārpus galvenās pļaušanas zonas. Ar attālinātās vadības pulti var darbināt abus asmeņus un vadības elementus.
  • Divi savstarpēji maināmi, izturīgi nerūsējošā tērauda asmeņi. Tas nozīmē, ka vispirms dilst viena puse un pēc tam – otra. Tas paildzina asmeņu kalpošanas laiku un robota darba ražīgumu. Pļaušanas augstumu var pielāgot individuāli. Izturīgie asmeņi apvienojumā ar maināmo griešanas augstumu ļauj robotam pļaut garu zāli.
  • Pļaujmašīnām automātiski palielinās apgriezienu skaits uz 4000, palielinoties darba slodzei (piemēram, zāle ir bieza un gara). Parastajā jeb enerģijas taupīšanas režīmā robots darbojas ar 3300 apgriezieniem. Līdzko slodze ir mazāka, automātiski samazinās arī apgriezienu skaits.
  • Stūru izpļaušanas funkcija – pļaušanas panna sniedzas pāri riteņiem un pļaušanas asmens ir līdz pannas malām, tāpēc var viegli izpļaut dārza stūrus.
  • Lai uzlādētu akumulatoru, pļaujmašīnai pēc noteikta laika ir jāatgriežas uzlādes punktā. Tas seko robežstieplei, taču katru reizi pa mazliet citādāku maršrutu. Tādējādi mauriņā netiek atstātas pēdas.  Atkarībā no modeļa pļaujmašīna bez uzlādes var darboties 60-90 minūtes. 
  • Lietus sensors. Pļāvēja asmeņi un korpuss ir jātīra biežāk, ja zāle tiek pļauta lietū. Lai no tā izvairītos, robots ir aprīkots ar lietus sensoru. Tas neļauj pļāvējam sākt darbu lietus laikā vai pārtraukt darbu līdz tas nav nokļuvis atpakaļ uzlādes punktā. Sensora jutīgumu var iestatīt individuāli.
  • Pacelšanas sensors drošībai. Kad robotu paceļ uz augšu, tas pārtrauc savu darbu. Līdz ar to pļaujmašīna ir droša bērniem un dzīvniekiem. Ja robots izbrauc ārpus iestatītās teritorijas, nostrādā signalizācija. Sensors reaģē arī uz dažādiem šķēršļiem, un robots maina kustības virzienu.
  • Pļaušana un mulčēšana vienlaicīgi. Mulčēšanas funkcija ar 4000 apgriezieniem minūtē sasmalcina zāli sīkās daļiņās. Tā tiek izmesta atpakaļ uz mauriņa.

Dārza tehnikas ražotājs Worx piedāvā nedaudz vienkāršāku un vieglāk ekspluatējamu mauriņa robotu Worx Landroid, kam ir programmējams taimeris iknedēļas pļaušanas grafikam. Šī ražotāja mauriņa pļāvējs Landroid M būs piemērots platībai līdz 800 kvadrātmetriem un to uzstādīt var ikviens. Pateicoties Landroid intuitīvajai un lietotājam draudzīgajai saskarnei, to var ieprogrammēt tā, lai tas darbotos, kad jūs to vēlaties. Robotā iestrādātā trieciena sensora sistēma nodrošina to, ka nav nepieciešams atbrīvot mauriņu no dekorācijām, mēbelēm vai rotaļlietām – šis robots sajūt šķēršļus un izvairās no tiem.

Vienkārša apkope

Visu pļaujmašīnu - robotu apkope ir diezgan vienkārša. To motoreļļa nav jāmaina, jo tādas tiem nav, un nav arī gaisa filtru. Robotizētajiem mauriņa pļāvējiem tiek izmantoti elektriskie dzinēji. Tiem nav nepieciešams iztukšot savākšanas grozu vai attīrīt zālāju no nopļautās zāles stiebriem. Reizi sezonā (tās sākumā vai beigās) ieteicams nomainīt pļāvēju asmeņus. Tas lielā mērā ir viss, kas jādara papildus regulārai tehnikas tīrīšanai. Ar mazgāšanu jābūt ļoti uzmanīgiem, jo robotiem ir elektromotori. Arī sagatavošana glabāšanai ziemā ir ļoti vienkārša.

Dārza sagatavošana

Pirms robota palaišanas darbībā ieteicams veikt dažus sagatavošanās priekšdarbus. Lai arī vairākums robotizēto mauriņa pļaujmašīnu spēj izmainīt kustības virzienu un atpazīst objektus, kas var radīt sadursmes risku, ieteicams novākt rotaļlietas, laistīšanas šļūteni un citus līdzīgus priekšmetus, kas var gadīties ceļā.

Ja dārzā ir lielas bedres vai rakumi, ieteicams tos aizpildīt, jo pļaujmašīna visdrīzāk nebūs gatava tādiem pārsteigumiem. Robotizētajam zāles pļāvējam ir nepieciešams ierobežojošais kabelis, tāpēc savlaicīgi jāplāno tā uzstādīšana. Lai sasniegtu vislabāko rezultātu, ieteicams konsultēties pie zinošiem un pieredzējušiem dārza tehnikas tirgotājiem. 

 

Jaunumi

visi Jaunumi
 
Pajautā ekspertiem!
Ära vajuta