X

Kā izvēlēties dārza grieznes un pareizi tās kopt?

29.01 2016 15:25

Ikvienam dārzkopim neatsverams palīgs ērtas un parocīgas dārza grieznes. Īpaši pavasarī un rudenī, kad galvenie darbi saistīti ar veco un bojāto augu un zaru apgriešanu. Kā izvēlēties piemērotākās un kā pareizi tās kopt? 

Dārza griežņu veidi

Ir vairāki griežņu veidi, kas paredzēti dažādu dārza darbu veikšanai. Populārākās ir grieznes ar paralēliem, ieliektiem asmeņiem, kā parastajām šķērēm, jeb klasiskās dārza grieznes. Tās ir ideāli piemērotas svaiga koka griešanai, lai nodrošinātu akurātu un precīzu griezumu.

 

 


Laktveida grieznes ieteicams lietot sausu un cietu koku griešanai. Tām ir asāki un šaurāki asmeņiem, tāpēc var griezt ar lielāku spiedienu. Apakšējais asmens kalpo kā nekustīgs atbalsts augšējam asmenim un uzņem tā spiedienu. Tādējādi griešanas kustība tiek veikta precīzi, papildus pasargājot augu.

 

 

Pārnesuma mehānisma veida griezņu pamatā ir sviras un spēka pārnesuma mehānisms. Grieznes ar sviras pārnesuma mehānismu ļauj griezt resnus zarus ar pavisam nelielu piepūli. Savukārt grieznes ar spēka pārnesuma mehānismu (tas savieno rotējošu rokturi un asmeņus) nodrošina maksimālu griešanas spēku.

Pieejamas arī grieznes ar sprūdrata mehānismu. Tās ir universālas, un paredzētas, lai grieztu gan dzīvus, gan sausus zarus ar diametru līdz 3 cm. Sprūdrats ir zobrata mehānisms ar ierobežotu kustību, kas ļauj nogriezt zarus viena vai vairāku  griezienu laikā, atkarībā no tā resnuma.

Kā izvēlēties dārza grieznes?

Izvēloties grieznes, uzmanība jāpievērš diviem aspektiem. Pirmkārt, materiāls, no kā tiek izgatavoti asmeņi, to asums un izturība. Kvalitatīvākie instrumenti izgatavoti no nerūsējošā oglekļtērauda. Otrs, ne mazāk būtisks ieteikums, - pirms iegādes inventāru vajadzētu izmēģināt, lai izvēlētos instrumentu, kurš būs vispiemērotākais jūsu rokām. Ja ar grieznēm būs neērti strādāt, tas var ne tikai ietekmēt griešanas kvalitāti, bet arī radīt traumas.

Kā apkopot dārza grieznes?
Jebkuri, pat vislabākie instrumenti, ar laiku nolietojas un zaudē asumu. Īpaši dārza grieznes vai šķēres, kas tiek regulāri izmantotas griešanai un bieži vien tiek pārslogotas, griežot pārmērīgi resnus zarus. Ja asmeņu malas vairs nav tik akurātas, un starp tiem sāk iestrēgt augu paliekas, ir laiks tos uzasināt. To paveikt nav sarežģīti un tas ir krietni lētāk, nekā pirkt jaunu instrumentu.

Nomazgājiet grieznes ar siltu ziepjūdeni un noslaukiet sausas. Jebkurus netīrumus (sakaltušus netīrumus, rūsu utt.) nepieciešams notīrīt ar smilšpapīru vai šķīdinātāju. Svarīgi nodrošināt, lai pirms asināšanas asmeņi būtu tīri. Asināšanu var veikt ar vīli, smilšpapīru vai speciālu asinātāju. Lai vieglāk būtu saglabāt pareizu asināšanas leņķi, asināmo asmeni, izņemot griešanas malu, nepieciešams nokrāsot ar melnu flomāsteru. Kustībām asināšanas laikā jābūt plūstošām. Asinot klasiskas grieznes, vīles kustība jāveic perpendikulāri asmenim, bet laktveida griežņu gadījumā - paralēli asmenim. Noslēdzošās kustības veicam asmens otrajā pusē ar asu leņķi, lai iztīrītu griešanas malu. Pēc notīrīšanas visas daļas nepieciešams iesmērēt.

Dārza instrumenti, kas tiek pareizi kopti, darbojas labāk un ilgāk. Pats svarīgākais noteikums ir vienkāršs - nekad instrumentu neatstājiet netīru. Lāpstas, dakšas, grābekļus un citus dārza instrumentus, kas paredzēti darbam ar augsni, noskalojiet ar tekošu ūdeni. Grieznes un līdzīgus griešanas instrumentus pēc darba notīriet ar tīru lupatu. Ziemas periodā instrumentus ieteicams uzturēt sausā telpā, kur temperatūra ir virs nulles.

Tīriet un asiniet savus instrumentus regulāri, tad strādāt ar tiem būs vieglāk un patīkamāk!

Informācija sagatavota pēc FISKARS materiāliem. 

Jaunumi

visi Jaunumi
 
Pajautā ekspertiem!
Ära vajuta