X

Padomi ērtākai pagalma sakopšanai

29.01 2016 15:08

Vasarā intensīvākais darbs ir mauriņa pļaušana, un svarīgi to darīt pareizi. Vienmēr jāatceras zelta likums - nedrīkst nopļaut vairāk par trešdaļu no zāles stiebra garuma! Pļaujot vairāk, tiek traucēta zāles sakņu augšana. Jāpārbauda arī pļaušanas mehānisma asums. Ja pļaušanas nazis ir truls, griezuma vieta nebūs līdzena un zāles stiebri tiks traumēti. Ieteicams pļaut sausu zāli, jo slapja zāle lips klāt pļaušanas mehānismam. Līdz ar to tehnikai tiks radīta papildu slodze. Savukārt pļaušanas biežums ir atkarīgs no zāliena augšanas ātruma, kas sezonas laikā var būt mainīgs. Ja vēlies ideālu mauriņu, iespējams, tas būs jāpļauj divas reizes nedēļā vai pat biežāk.

Piemērotākās tehnikas izvēle

Regulāra pļaušana ne tikai padara mauriņu izskatīgu un patīkamu staigāšanai, bet arī palīdz tam augt veselīgam. Ir pieejama dažāda veida mauriņa pļaušanas tehnika, un katrs var izvēlēties sev piemērotāko pēc zāliena platības un savām vēlmēm un iespējām. Piedāvājumā ir gan elektriskās un akumulatora pļaujmašīnas mazām platībām, ar degvielu darbināmās, gan arī stumjamās vai pašgājējas. Visizplatītākās ir benzīna pļaujmašīnas. Tās lielākoties aprīkotas ar jaudīgiem dzinējiem, kuri ļaus ātrāk nopļaut zālienu. Elektrisko pļaujmašīnu var izvēlēties, ja pļaujamā platība ir līdz 600 m2. Akumulatora pļaujmašīnu lielākās priekšrocības – neliels troksnis, viegla iedarbināšana, mazs svars, kā arī nav nepieciešams pagarinātājs. Platībām, sākot no 1500 kvadrātmetriem un vairāk, būtu vērts apsvērt mauriņa traktora iegādi. Pēdējā laikā aizvien populārāki kļūst modernie mauriņa roboti, kas darbu paveiks bez saimnieka līdzdalības.

Lai tehnika ilgāk kalpotu, svarīga ir tās tīrīšana pēc katras pļaušanas reizes, kā arī regulāra apkopes veikšana. Dārza tehnikas veikalos pieejams plašs mauriņa pļaujmašīnu klāsts ar vienu vai vairākām funkcijām - mulčēšanas, savākšanas vai izmešanas.  Ņem vērā, ka ne vienmēr nopļautā zāle ir jāsavāc. Tā ir bagāta ar barības vielām, un labi kalpo kā mēslojums augošajai zālei. Ja ir labs mauriņš, nopļautās zāles pārpalikumus vajadzētu savākt katru trešo, ceturto reizi, ja vien tie nav lieli zāles kumšķi.

Laistīšana

Karstā laikā nedrīkst aizmirsti par mauriņa laistīšanu. Vislabāk to darīt agrās rīta stundās, kad augsne vislabāk uzsūc mitrumu. Augsne jālaista vismaz 10-15 cm dziļumā, lai samitrinātu arī zāliena saknes, kas atbild par augšanu. Nepietiekama, virspusēja zāliena laistīšana var sekmēt to nezāļu attīstību, kam ir seklāka sakņu sistēma. Taču svarīgi atcerēties – kas par daudz, tas par skādi! Pārāk intensīvi laistot, no augsnes tiek izskalotas barības vielas, un zāliena augšana būs apgrūtināta. No pārlieku liela mitruma augsnē var parādīties arī sūna. Ja gaisa temperatūra ir 20–25 °C, zālienu ieteicams laistīt reizi 5 – 7 dienās. Ja tā ir 25-30 °C, jālaista reizi 2-4 dienās. Ja temperatūra ir virs 30 grādiem, paralēli kārtīgai laistīšanai ieteicams zālienu atdzesēt, laistot pāris minūtes arī dienas vidū.

Ir vērts atcerēties vēl kādu svarīgu lietu! Labāk neko nemazgāt uz zāliena. Sadzīves ķīmija var izdedzināt dzeltenus pleķus zāles segumā, un mauriņam vēl ilgi nāksies atkopties. 

Aerācija

Ja ļausiet zālei augt savā vaļā un no pavasara līdz rudenim laiku pa laikam to tikai nopļausiet, var gadīties, ka sausā vasarā zāliens sāk dzeltēt un vairs neizskatās tik labi. Lai tā nenotiktu, vismaz reizi gadā ieteicams veikt zāliena aerāciju. Tādējādi tiek veicināta zāliena augšana un ātrāka atjaunošanās, piemēram, pēc tam, kad draugu lokā spēlēta bumba un zāliens pamatīgi nomīdīts. Veicot zāliena aerāciju, var sekmīgāk cīnīties arī ar ieaugušu sūnu. Šim darbam ieteicams izvēlēties speciālus aeratorus.

www.darzatehnikaseksperti.lv ir projekts, kas apvieno 26 pieredzējušus dārza un meža tehnikas tirgotājus visā Latvijā, lai nodrošinātu saviem klientiem vislabākās preces un servisa pakalpojumus. Mājaslapā pieejama informācija par aktuāliem jaunumiem dārza tehnikas produktu klāstā, kā arī īpaši akcijas piedāvājumi. Tāpat ir praktiski noderīgi padomi par tehnikas izvēli un kopšanu, kā arī ekspertu - projekta dalībnieku kontaktinformācija. Ikviens var uzdot sev interesējošus jautājumus pieredzējušiem un zinošiem profesionāļiem, kuri ieteiks vislabāko risinājumu. 

Jaunumi

visi Jaunumi
 
Pajautā ekspertiem!
Ära vajuta