X

Mauriņa kopšana visos gadalaikos

02.02 2016 13:58

Par zālienu jārūpējas visa gada garumā. Arī tad, ja pļaujmašīna un laistīšanas iekārtas jau noliktas malā līdz nākamajai sezonai. Šeit apkopoti ieteikumi zāliena kopšanai visos gadalaikos.

Vasarā

Vasarā intensīvākais darbs ir mauriņa pļaušana, un svarīgi to darīt pareizi. Vienmēr jāatceras zelta likums - nedrīkst nopļaut vairāk par trešdaļu no zāles stiebra garuma! Pļaujot vairāk, tiek traucēta zāles sakņu augšana. Jāpārbauda arī pļaušanas mehānisma asums. Ja pļaušanas nazis ir truls, griezuma vieta nebūs līdzena un zāles stiebri tiks traumēti. Ieteicams pļaut sausu zāli, jo slapja zāle lips klāt pļaušanas mehānismam. Līdz ar to tehnikai tiks radīta papildu slodze.

Karstā laikā nedrīkst aizmirsti par mauriņa laistīšanu. Vislabāk to darīt agrās rīta stundās, kad augsne vislabāk uzsūc mitrumu. Augsne jālaista vismaz 10-15 cm dziļumā, lai samitrinātu arī zāliena saknes, kas atbild par augšanu. Nepietiekama, virspusēja zāliena laistīšana var sekmēt to nezāļu attīstību, kam ir seklāka sakņu sistēma. Taču svarīgi atcerēties – kas par daudz, tas par skādi! Pārāk intensīvi laistot, no augsnes tiek izskalotas barības vielas, un zāliena augšana būs apgrūtināta. No pārlieku liela mitruma augsnē var parādīties arī sūna.

Veicot pļaujmašīnas apkopi, regulāri pārbaudi filtrus, eļļas un degvielas līmeni, kā arī aizdedzes sveces stāvokli. Ik pa laikam jāpārbauda arī pļaušanas mehānisms, īpaši nazis – varbūt to nepieciešams uzasināt vai pat nomainīt. 

Rudenī

Rudenī ieteicams mauriņam uzkaisīt minerālmēslus. Tie pēc vasaras bagātinās augsni ar barības vielām un veicinās sakņu augšanu arī ziemas periodā. Ja vasaras karstumā mauriņš vietām ir izdedzis, rudens ir piemērots laiks, lai iesētu jaunu. Lai saglabātu mauriņa pievilcību, rudenī pļaušana jāturpina. Tas jādara arī tāpēc, lai augsnei un zāles stiebriem piekļūtu saules gaisma un notiktu fotosintēzes process. Ne vienmēr zālienu vajag pilnībā nogrābt no lapām. Pēdējā rudens pļaušanā var ļaut, lai pļaujmašīna samaļ arī lapas un smalkie krikumi sakrīt starp zāles stiebriem. Tas būs dabisks mēslojums, kas bagātinās augsni un veicinās mauriņa augšanu. Taču, ja zālienu pļauj reti, sasmalcināto lapu un zāles maisījuma būs pārāk daudz. Tad labāk to nogrābt un likt komposta kaudzē, lai zālienā neveidotos izsutumi un pavasarī to nevajadzētu atjaunot. Sagrābto zāles un lapu masu var pakaisīt arī zem kokiem. 

Ziemā

Sezonas pēdējo pļaušanu ieteicams veikt vēlā rudenī vai pašā ziemas sākumā, kamēr nav uzsnidzis sniegs. Zāle jānopļauj pēc iespējas īsāka, lai zāles stiebri nesaliektos zem sniega svara. Kad pļaušanas sezona ir galā, tehnika un darbarīki jāieziemo. Mauriņš būtu jāatbrīvo no dārza mēbelēm, puķu podiem un citiem dekoratīviem elementiem. Tie var radīt izkaltušas zāles laukumus, kas būs redzami pavasarī. Ziemā ieteicams arī daudz nestaigāt pa zālienu, lai to netraumētu.

Pavasarī

Kad sniegs ir nokusis, ieteicams zālienam uzklāt minerālmēslojuma kārtu. Tas papildinās ziemā iztērētās barības vielu rezerves un veicinās zāles augšanu. Pirms pļaušanas sezonas uzsākšanas ieteicams veikt arī zāliena aerāciju. Faktiski tā ir nelielu caurumiņu veidošana zālienā, lai bagātinātu to ar gaisu un veicinātu augšanu. Visefektīvāk to var izdarīt, izmantojot ar benzīnu vai elektromotoru darbināmu aeratoru, kam ir speciāli aerācijas asmeņi. Pēc pirmās pļaušanas nevajag uzreiz savākt zāles atlikumus. Tas ir ļoti labs dabīgais mēslojums, kas veicina augšanu. Pēc ziemas dīkstāves mauriņa pļaušanas tehnika jāsagatavo darbam.

 
Pajautā ekspertiem!
Ära vajuta